Přejít k hlavnímu obsahu

Těla kolem slov (výbor z poezie)

Pierre Peuchmaurd: Těla kolem slov (výbor z poezie)
Pierre Peuchmaurd
Těla kolem slov
Edice Analogonu, 2023

Objednat na kosmas.cz

Pierre Peuchmaurd (1948–2009) patří k nejvýznamnějším básníkům své generace, jimž nezůstala cizí někdejší surrealistická východiska. Již jako patnáctiletý se setkal s André Bretonem, který mu k jeho velkému překvapení doporučil, aby četl poesii Jeana Follaina. Počátkem sedmdesátých let se sblíží s někdejším Bretonovým blízkým spolupracovníkem Jeanem Schusterem a účastní se aktivit kolem revue Coupure. Po jejím zániku se mihne v okolí surrealistické edice Maintenant a později navazuje blízké přátelství s básníkem a anarchistou Jimmy Gladiatorem a publikuje v řadě jeho originálních časopisů.

Peuchmaurd je autorem několika desítek básnických sbírek. Do jeho sdostatek osobité poesie sice pronikají ozvěny poetiky Paula Eluarda či Maurice Blancharda, ale jedinečná je především tam, kde v překvapivých hrách imaginace rozvíjí vlastní snění, zachycuje podivuhodnou senzibilitu světa a jeho nejrůznější „volné svazky“. Včetně jakéhosi osobního bestiáře, určité melancholie i dandyovsky opovržlivého gesta, které rovněž patří k podstatným evidencím jeho poesie. Poesie, která se odráží v mnoha udivujících fasetách básníkovy mentální atmosféry.

J. G.
 

UKÁZKA Z KNIHY:
 

Pierre Peuchmaurd

POJEDNÁNÍ O KÁNĚTI LESNÍM

Co je to za světélkujícího zeleného ptáka v řece, na hladině? Domnívám se, že jsi to ty. A pokud to nejsi ty, je to nějaký skleněný pohár.

*

Smát se lvům v boudách. Spojit tlapu s výčitkou a chumáč nazrzlých vlasů s tichem vesnic.

*

Hodím si kostkou ostružiníku, a láska opět ztěžkla. Hodím si kostkou zimostrázu, a smrt ujíždí po sněhu. A kostka životnosti je létavicí.

*

Poledne má hroznou moc, sype se fialové či rudé peří. Co říkáš na krev, na trpasličí mikrob jazyka?

*

Váha známky, prázdného dne. Na cestě je sinalý zajíc s mouchami. Čekám, až přijde večer, neboť tvá ňadra se za večera třpytí.

*

Bronzová voda, zrezivělé slunce, pták závisí na okolnostech. Rozežraní hmyzem, ptáci malují. Zničen snem, pták hyne.

*

Jako déšť ve městě, vlhký a žlutý. Jako noc, vlhká a žlutá. Jako křik, vlhký a žlutý. Jako probuzení papundeklového supa v pravé poledne. Jako modrá sekera nebe. Jako tvá nesmyslná štěrbina, která věří, že nejsem tebou.

*

Počkejte, co je to za tmavý vítr, co je to za předválečné světlo? O čem to se mnou mluvíte, když nic neslyším, když slyším jen křik, který mi zavírá oči, hučení čerstvé krve v lůně mé lásky?

*

Rozcházíme se pro nic, kvůli tomuto břemeni těla a tomuto rozmaru lásky. Jako strom, který nejprve praskne a pak se teprve rozštěpí. Jako tráva, která nejprve vzplane a pak se rozhoří.

*

Kdybych byl kánětem lesním a ty touto šílenou betonovou deskou unášenou po obloze, možná bychom se setkali. Jinak ne.

Ze sbírky Tygr a označená věc

Cena
289 Kč
Stav
V prodeji